Spotkanie z historią książki i nie tylko

4 kwietnia br. uczniowie naszej szkoły spotkali się z paniami z Biblioteki Pedagogicznej w Czarnkowie.

Dwie klasy piąte, 5a i 5b, zapoznały się z tematem "Historia książki: od glinianych tabliczek do e-booka". Obejrzeli prezentację, z której dowiedzieli się o wyglądzie i formach książki na przestrzeni lat. Zobaczyli pierwsze tabliczki z tekstem, przypomnieli sobie o piśmie rysunkowym, hieroglifach, pierwszym kleju. Oglądali również książki powstałe w różnych latach i formatach. Mogli także pochwalić się historyczną wiedzą.

Na koniec sprawdzili zdobyte wiadomości poprzez rozwiązanie quizu w aplikacji kahoot .

Z kolei uczennice i uczniowie klas siódmych przenieśli się 100 lat w przeszłość, poznając Malkę i jej miasteczko. A to dzięki „Muzeum w pudełku. Miasteczko Malki”  minikolekcji muzealnej „w pudełku”! Uczestnicy zagrali w grę narracyjną ze specjalnie zaprojektowaną mapą, zdjęciami archiwalnymi oraz replikami obiektów z kolekcji POLIN w postaci druków 3D.

Zwiedzili typowe miasteczko polsko-żydowskie, poznając nowe słowa opisujące zwyczaje i kulturę Żydów, a także mieli możliwość zobaczyć repliki eksponatów – szabasowe świeczniki, dwuuchy kubek, kielich kiduszowy, jarmułki, jad czy drejdle.

Zajęcia te na pewno przydadzą się młodym ludziom tym bardziej, że w Lubaszu są pozostałości cmentarza żydowskiego, a pamiątki można również obejrzeć w Muzeum Ziemi Czarnkowskiej.

Spotkania upłynęły w miłej atmosferze, a uczniowie mogli przeżyć lekcję j. polskiego w inny sposób.

IF